„Based on true story“

Keď som sa minulý rok presťahovala do Trnavy, poznala som tu presne (až) 1 človeka. Behanie bolo vtedy len doplnkom k športom, ktoré som dovtedy robila (najskôr veľa rokov basket a potom squash), ale že by som si len tak vybehla zabehať, mimo  tréningového plánu, kde to „nebolo treba“? To nie. Letná príprava na atletickej dráhe… každá jedna z tímu to neznášala… teplo, slnko, 400-ky, pyramídy, koláčiky. Ktorá bude posledná, beží o úsek naviac… o 2 úseky… ,,ja asi odpadnem, nevládzem… chcem ísť už do haly na ihrisko“. Jednoducho, keď som nemusela behať, nebehala som. Až kým som si nezranila koleno… veľký problém  mi robil bočný pohyb, ale dopredu to bolo celkom ok, a tak som si so súhlasom lekára povedala, že keď nemôžem na kurt, budem „aspoň“ behať, nech mám kondičku.

Prvý kontakt

A vtedy som si spomenula, ako som pri pozeraní ČSOB maratónu prvýkrát postrehla bežcov v krikľavých tričkách, akýsi Bernoháči z Trnavy.  City run Trnava – jééjda, to sú zase „tí“ Bernoháči (samozrejme, veď sú doma, Janka, pomyslela som si). A ja bežím prvýkrát niečo dlhšie po zranení. Takmer celé preteky som posledná, za mnou ide už len sanitka Dobieham do cieľa – 1h 20m, koleno ok… Wings For Life – bernoháčska komunita, všade kam sa pozriem (len tričká majú tentokrát prefarbené na bielo). Prídem domov a už mi to nedá, gúglim o sto šesť. Čítam, pozerám, pravidelné tréningy každú stredu… paráda… sľúbim si, že zregenerujem ešte na dovolenke a po nej sa im ozvem. A tak aj robím. Píšem (hmm, tuším Marekovi a že nech kľudne prídem, môžem si dať s vami  intervaly alebo si len tak vyklusať. Pri slove intervaly mi nabiehajú zimomriavky a vracajú sa spomienky na všetky letné prípravy. „Kam to ideš? Intervaly? Si normálna? Nikoho tam nepoznáš“. Popritom, ako cestou na Sláviu dvakrát zablúdim, uisťujem samú seba, že to bude OK, žiadne intervaly, budem klusať. Plán je jasný.

bernohy

Tréning

Prídem na Sláviu a som neskutočne prekvapená. Wow, toľko ľudí tu behá? Tak to je super… muži,  ženy, mladí, a ešte mladší. Rozbehám sa a hoci nikoho nepoznám, cítim sa tam veľmi dobre. V hlave mám stále svoj klusací plán, a preto som čoraz kludnejšia. Dáme rozcvičku, abecedu, páči sa mi, že to má koncept. Potom príde jeden chalan, ktorý tam už dovtedy behá veľmi friško (Miško) a pýta sa, čo ide ktorá skupina behať. Všetci sa zrazu rýchlo rozdelia, prvá skupina, druha, tretia… a ja som zmätená.. Halóóó, kde je moja klusania skupina? To ja mám akože klusať sama, keď sa vie 40 ľudí zaradiť do skupiny?  Tak, tak,… dobre, tak teda skúsim aj ja tú tretiu skupinu. Po tréningu som neskutočne unavená. Cestou domov už síce nezablúdim, ale nakoľko mám nohy akoby som na nich mala hokejové brankárske betóny, kráčam veľmi pomaly a mám dostatok času vstrebať všetky tie pocity a endorfíny. Wow… to bolo… fuj, no, hnusné, teda… super, musím ísť aj  nabudúce, aj potom, a ešte potom a potom. Ďalší tréning sa ma Laci pýta, či si s nimi nepôjdem zabehať aj v nedeľu. Paráda, behám so skvelou partiou ľudí už aj v nedeľu. Každým ďalším tréningom spoznávam viac a viac skvelých ľudí, každým ďalším týždňom behám viac a viac kilometrov.

Najlepšia bežecká komunita pretože…

  • Pretože organizujete zadarmo pravidelné tréningy pre ľudí, ktoré majú koncepciu a tréning je rozdelený podľa náročnosti, takže si každý príde na svoje, či už začiatočník alebo skúsený bežec.

  • Dohadujete si medzi sebou spoločné výbehy, kde je každý vítaný, proste super skupina ľudí.

  • Presvedčíte človeka, že nechce klusať, ale chce behať tie „najhnusnejšie intervaly“.  S Vami. Proste potiahnete ho k výkonom, ktoré by sám asi nedával.

  • Organizujete akcie, aby bol beh zábavnejší (hra o segmenty, narodeninový beh, Bercajgel a Bernohy,…).

  • Pomáhate menej skúseným bežcom svojimi radami, príbehmi a plánmi, čo ako idete trénovať do  najbližšej sezóny (nemyslite si, že to nikto nečíta… číta! 🙂 ) Takže vďaka, Šinťo, Marek, Andrej, Katka a všetci ostatní, čo ste sa podelili o svoje plány, aj vďaka Vám viem, že príprava na bežeckú sezónu začína v zime, a treba v nej nabehať čo najviac km.

  • V skupine sú chalani čo behajú kopce, ale aj ľudia čo radšej behajú po rovine. Maratónci, bežci na kratšie trate, atléti od narodenia :), ale aj ľudia s príbehom ,,from zero to hero“. Jednoducho všestranná skupina bežcov, ktorá vie poradiť v každom smere.

  • A hlavne, Bernoháči nie sú len bežecká komunita, ale skôr bežecká rodina. Veľmi priateľskí,  nápomocní, ochotní, ktorí robia veci pre ľudí – a to je to, čo Vás líši od iných – kamarátskosť, ľudskosť, ochota.

Ďakujem. Keby som mohla, dám Vám (nám) každý deň aj 100 klikov (a nemyslím tých z posilňovne), lebo si  ich zaslúžite. Hneď ako skončia moje pracovné stredy, tak sa vidíme na Slávii. Teším sa, lebo s  Vami to ide omnoho jednoduchšie, dovtedy ešte musím zabojovať bez Vás.

Autorkou je Jana Kamodyova